Hasiči

Historie

Jen svojí obětavostí a nezištnou láskou k bližnímu, získalo si naše hasičstvo sympatie nás všech. Svorné a těžké byly počátky průkopníků hesla „ Bližnímu k obraně a vlasti k oslavě“.

Těmito slovy začíná Pamětní kniha SDH v Šárovcově Lhotě, který byl po různých peripetiích založen 8. prosince 1895. První myšlenka na založení hasičského sboru vznikla již v roce 1882 po požáru panských stodol, kdy Bělohradský velkostatek daroval místním občanům 1 hektolitr piva z uznalosti za hašení požáru. Pivo však odkoupil hostinský pan Hátle a peníze byly ponechány na nákup hasební techniky. Ještě téhož roku zakoupila obec první stříkačku za 720 zlatých, čímž se hodně zadlužila. V roce 1885 žádala obec Okresní hejtmanství v Hradci Králové o schválení stanov hasičského sboru, které bylo však pro veliké dluhy zamítnuto. V roce 1889 byl schválen obecním zastupitelstvem „Pořádek pro hašení ohně pro Lhotu“ a v roce 1895 byl sbor konečně Hradeckým hejtmanstvím schválen. Prvním velitelem byl zvolen bratr Jan Zubatý a sbor měl při založení 23 členů a 7 přispívajících.

V současné době máme 29 členů sboru a jednotka je zařazena do kategorie JPO V - s místní působností.

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.